Prema podacima Uprave za sprečavanje pranja novca Slovenije, od 2016. godine do danas, državljani BiH, uglavnom nastanjeni u Banja Luci i drugim gradovima Republike Srpske, oprali su preko 20 miliona eura. Sve je to urađeno u ime i za račun Roka Snežiča i Mirana Vuka, prijatelja slovenačkog premijera Janeza Janše.

Prošlog mjeseca, na zahtjev slovenačkog pravosuđa provedena je velika međunarodna akcija usmjerena protiv grupe osumnjičene za međunarodno pranje novca kojom su upravljali Snežič i Vuk. Svi oni su osumnjičeni da su preko računa u Austriji, Slovačkoj i Mađarskoj izvlačili novac u gotovini koji su potom predavali njima poznatim osobama.

Sve je počelo nakon prijave koja je u januaru 2019. godine dostavljena slovenačkim istražnim organima.

“U pretkrivičnom postupku istražitelji NPU-a zaprimili su nekoliko izvještaja koji se odnose na osumnjičenog Roka Snežiča i druge osobe povezane s njim. Prijave se odnose na njihovo počinjenje krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminala, a posebno na  krivična djela zloupotrebe položaja i za kaznena djela pranja novca”, navedeno je u jednom od dokumenata kojeg su slovenački istražitelji dostavili Tužilaštvu BiH, tražeći od njih “međunarodnu pravnu pomoć” kako bi se pretresli objekti koje su koristili Snežičevi saradnici iz Banja Luke.

Iz obimne dokumentacije koja je u posjedu Istrage, vidljivo je da je prijatelj slovenačkog premijera preko više osoba iz Banja Luke prao novac, a jedna od djevojaka koja je bila uključena u ove poslove je Dijana Đuđić iz Prijedora koja je 2017. godine bila u centru afere kada je Slovenskoj demokratskoj stranci Janeza Janše posudila 450 hiljada eura.

Rok Snežič i Janez Janša

“Dana 14. siječnja 2019. NPU jc zaprimio je anonimnu prijavu protiv Roka Snežiča i Dijane Đuđić zbog sumnje da su počinili kaznena djela pranja novca. Iz anonimne prijave proizlazi da Rok Snežič navodno preko medija i poznanika stječe klijente koji žele “oprati” novac. Za uspješno izvedene usluge Rok Snežič klijentima naplaćuje proviziju od 5% do 7%. Iz anonimne prijave SC-a proizlazi da se pranje novca odvija na način da klijenti prvo predaju Roku Snežiču gotovinu koju žele “oprati”, a tu gotovinu Dijana Đuđić polaže na svoj bankovni račun u BIH . Ona potom sredstva prenosi na svoj račun otvoren u Mađarskoj. Istovremeno, Dijana Đuđiž s klijentom i notarom zaključuje ugovor o zajmu prema kojem Dijana Đuđić klijentu “posuđuje” isti iznos, a ugovor je osiguran i unošenjem založnog prava nad nekretninama klijenta u korist Dijane Đuđić. Istodobno Dijana Đuđić i stranke potpisuju izjavu da je klijent u cijelosti vratio “posuđeni” novac. Na opisani način klijent posuđuje novac sebi ili ga pere zajedno s Rokom Snežičem i Dijanom Đuđić. Nakon izbijanja afere Dijana Đuđić pozajmicom stranci SDS, Rok Snežič povukao je Dijanu Đuđić koju je zamijenio drugim bh. državljanima preko kojih je prao novac”, navedeno je u dopisu pravosudnih institucija Slovenije koji je dostavljen BiH.

Te druge osobe su Zoran Stakić, Jelena Sladojević, Edin Vehabović, Bojan Savanović, Tanja Subotić- Došen, Žana Braunović. U dokumentima je, pored ostalog, navedeno da je Žana Braunović, Banjalučanka, otvorila mail “otvaranjepreduzeca@gmail.com” na koji su se mogli javljati držvljani Slovenije da “po sniženim cijenama” otvaraju  firme u Banja Luci. Na taj je način otvoreno preko 370 doo kompanija. No, vratimo se konkretnim transakcijama koje su se obavljale preko firmi registrovanih u Sloveniji, Slovačkoj i Mađarskoj. U pitanju su kompanije ROMIS Slovakia koja je preimenovana u Chalom, kao i firme registrovane na Cipru. Poveznica između svih ovih kompanija, piše u dokumentima slovenačkih istražitelja, bio je – Rok Snežič. Kao i Miran Vuk, drugi prijatelj premijera Janše. 

Miran Vuk i Janez Janša

“Iz izvoda iz sudskog registra slovačke firme CHALOM a.s. (ranije Romis Slovakia a. s.) proizlazi da je Romis Slovakia a.s. osnovana 24. marta 2011. Od 24. marta 2011. do 1. aprila 2011. firmu je zastupao Drahomir Maturov, od 1. aprila 2011. do 11. decembra 2012. Dorota Kcncszova, od 11. decembra 2011. do 21. marta 2013. Miran Vuk, od 21. marta 2013. do 31. janiura 2018. Marija Kulihova i od 31. siječnja 2018  Vladimir Stranski. Od 22. februara 2018. nadalje, firma je preimenovana u Chalom a.s. sa sjedištem na adresi Ilorny Val 8/17, Žilina, Slovačka. Između 3.januara 2012. i 1. jula 2014. bila je u vlasništvu Ayiaco Holdings Limitcd čije je sjedište u ulici Larnakas & Athinas 22, Fregata Building 2nd Floor, Nikozija, na Kipru.U postupku kriminalističkog istraživanja X Kpr 50673/2018 prikupljeni su dokazi iz kojih proizlazi da su stvarni vlasnici svih tvrtki povezanih s Vukovim članovima obitelji od njihovog osnutka 2001. godine bili Roman Vuk i Miran Vuk. Nakon bolesti Mirana Vuka, Mirana Vuka zamijenio je Dominik Vuk”, naveli su slovenački istražitelji.

Upravo je sa računa firme Romis Slovakia uplaćeno 9,4 miliona eura na račun firme Govinda iz Brčkog otvoren u Austriji. Bh. državljani su, potom, podizali gotovinu i predavali je Snežiču ili osobama koje je on odredio.

Samo Jelena Sladojević, Banjalučanka, za samo četiri mjeseca (novembar 2016. – mart 2017.) sa ovih je računa podigla 4 miliona eura koje je, potom, predala slovenačkim državljanima uz posredovanje Roka Snežiča.

Dijani Đuđić su, prema dokumentima Istrage, na njene račune u Mađarskoj novac, pored ostalih, uplaćivali Sitay Foundation sa Paname, Montaža Škrban, Eleka, MTD BIO … Ona je, potom, oko 3,7 miliona eura uplatila na račune slovenačkih državljana, prikazavši ih kao – pozajmice. Novac je uplaćen na račune Luke Goloba (200 hiljada eura), Andreja Glasera (150 hijada eura), Nade Glaser (300 hiljada eura), Darje Erhatlić (700 hiljada eura), Roberta Renningera (490 hiljada eura), Jovana Slavnića (150 hiljada eura) te Antona Lucaja (300 hiljada eura). Ovaj posljednji, Anton Lucaj, u Sloveniji je procesuiran zbog krijumčarenja kokaina i heriona.

Upravo je Dijana Đuđić 2017. godine posudila i stranci Janeza Janše 450 hiljada eura zbog čega je bila u centru afere u Sloveniji.

Da je Janšin zatvorski prijatelj kontrolisao ove transakcije dokazuju i izvodi o preslaku granice. Naime, 9. februara 2017. godine u 10.58 minuta Jelene Sladojević, Dijana Đuđić i Rok Snežič zajedno su prešli granicu između BiH i Hrvatske, preko graničnog prelaza Gradiška. Sat i po kasnije, Sladojević i Đuđić su, bez Roka Snežiča ušle u Sloveniju. Već narednog dana, 10. februara, Jelena Sladojević je u austrijskoj banci podigla novac koji joj je uplaćen sa računa firme Eleka. Istog dana, u 15 sati i 49 minuta napustila je Sloveniju. Stoga slovenački istražitelji sumnjau da je upravo Rok Snežič organizator ovih poslova.

Većinu ovih informacija imalo je i Tužilaštvo BiH. No, oni su odlučili da neće provoditi istragu protiv Roka Snežiča, jer za glavnu državnu tužiteljicu Gordanu Tadić i postupajuću tužiteljicu Vedranu Mijović ovi poslovi “nemaju obilježje krivičnog djela organiziranog kriminala i pranje novca”.

Bitno je za ovu priču napomenuti da je glavna državna tužiteljica Gordana Tadić prva rodica Mije Krešića, potpredsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića, dok je postupajuća tužiteljica Vedrana Mijović kćerka Slavka Jovičića Slavuja, bivšeg državnog parlamentarca i kadra SNSD-a Milorada Dodika. Osim toga, treba podsjetiti i da je Granična policija BiH kojom rukovodi kadar HDZ-a BiH Zoran Galić omogućila Roku Snežiču nesmetan prelazak državne granice iako mu je formalno zabranjen ulazak na teritoriju BiH. Snežič je u Bih dolazio neposredno pred početak akcije slovenačkog pravosuđa.

 

Prethodni članakNjemački tužioci sumnjiče ga za pranje novca: SIPA od jutros traga za bivšim direktorom Raiffeisen banke u BiH Karlheinz Dobniggom
Naredni članakO “mirnom razlazu” i nezadovoljstvu: SANU-ov Memorandum o razumijevanju s Evropom