Kada je osoblje jednog hotela u francuskom gradu Lilu otvorilo vrata sobe u kojoj je bio prijavljen gost Imran Alijev, vidjeli su užasan prizor. Ovaj čečenski bloger i kritičar režima Ramzana Kadirova ležao je u lokvi krvi prerezana grkljana. Na njegovom tijelu bilo je nekoliko ubodnih rana. Dan ranije, 29. januara 2020. godine, Alijev se prijavio u hotel sa još jednim nepoznatim Čečenom koji je nestao prije nego je pronađeno tijelo ubijenog blogera. Francuska policija do danas nije pronašla ubicu niti bilo koju osobu koja se može povezati sa ubistvom.

Imran Aliyev, ubijeni čečenski disident

Čečenski opozicioni bloger koji živi u Evropi, Tumsu Abdurakhmanov, tvrdio je da iza ubistva stoji Usman Mamadayev, ruski državljanin koji je, prethodno, avionom iz Moskve otišao u Španiju, a potom u Njemačku, odakle je prešao u Belgiju gdje je živio Imran Alijev. Mamadayev je ubijedio Alijeva da zajedno otputuju u Lil i tu ga je, prema tvrdnjama Tumsua, ubio, a nakon toga, preko Berlina pobjegao u Moskvu. Imran Alijev bio je jedan od najžeščih kritičara Ramzana Kadirova, čečenskog lidera bliskog Vladimiru Putinu.

Ubistvo Khangashvilija

Skoro pola godine ranije, u berlinskom parku Kleiner Tiergarten, 23. avgusta 2019. godine, ubijen je Gruzijac Zelimkhan Khangoshvili, inače bivši komandant iz čečenskog rata kojeg su ruske vlasti označile kao teroristu.

Zelimkhan Khangoshvili

“Bio je krvoločni bandit”, kazao je medijima ruski predsjednik Vladimir Putin govoreči o Khangoshviliju.

Zvanično, za ovo ubistvo je optužen Vadim Sokolov, ruski državljanin koji je pod lažnim imenom u Berlin doputovao kao turista. Sokolov je bio pripadnik specijalne jedinice ruske tajne službe GRU.

Jedinica GRU-a 29155

Vlada Rusije, zabilježile su brojne službe u Evropi i svijetu, preko jedinice GRU 229155 provodi brojne tajne operacije koje, uglavnom, rezultiraju ubistvima ruskih disidenata. Upravo ova jedinica se dovodi u vezu sa trvovanjem bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripala u Velikoj Britaniji. Dvojica pripadnika ove jedinice, pod lažnim su imenima, početkom marta 2018. godine doputovala u Britaniju i uspjeli su prokrijumčariti između 1000 i 4000 doza smrtonosnog nervnog otrova Novichok. Planirali su da otruju Sergeja Skripala i njegovu kćerku Juliju. No, oni su uspjeli preživjeti, ali je djelovanje ovog otrova usmrtilo jednog britanskog državljanina. Istragom je utvrđeno da iza trovanja stoje oficiri GRU-a Aleksandr Evgenovič Petrov i Ruslan Timurovič Boširov. Sumnja se da je uporavo Vladimir Putin lično odobrio upotrebu otrova Novichok u slučaju poznatom kao Salisbury.

Slučaj Navalny

Otrov Novičok ruski su obavještajci koristili i prilikom pokušaja ubistva opozicionara Alekseja Navaljnog. Na lokalnom letu u avgustu ove godine Navaljnom je pozlilo, a kasnije je prebačen u Njemačku gdje je potvrđeno da je otrovan nervnim gasom – Novichok koji je korišten prilikom pokušaja ubistva Sergeja Skripala. Međunarodne sigurnosne agencije raspolagale su informacijama da je Navaljnog na ovom putu pratio najmanje jedan operativac ruske obavještajne službe FSB.

Operacije u Afganistanu

GRU-ova jedinica 29155 pružala je finansijsku podršku i Talibanima u Afganistanu. Naime, ova jedinica je koristila afganistanske i ruske državljane za vrbovanje lokalnih pobunjeničkih grupa u Afganistanu kako bi njihovi pripadnici ubijali američke vojnike. Priču o ovoj jedinici u junu ove godine je objavio i New York Times, ali je odlazeći američki predsjednik Donald Tramp to negirao. Prema dokumentima zapadnih sigurnosnih agencija, Državni direktorat za sigurnost Afganistana je pritvorio više državljana te zemlje zbog saradnje sa Rusima. Ovi pobunjenici su, prije hapšenja, izveli brojne terorističke operacije u toj državi.

Priprema ubistva u Češkoj

Kada je u aprilu ove godine češki sedmičnik Respekt objavio da je “ruski obavještajac doputovao u Prag, noseći smrtonosni otrov ricin u svom koferu”, Češka i Rusija su započele javno prepucavanje o obavještajnim akcijama. Prema pisanju čeških medija, otrov donesen iz Rusije trebao je biti iskorišten za ubistvo gradonačelnika Praga Zdenjeka Hriba, koji je, prethodno, insistirao da se ukloni statua ruskog heroja iz Drugog svjetskog rata, maršala Ivana Koneva.

Andrei Konchakov

U maju su drugi češki mediji objavili da je otrov u Prag donio Andrei Konchakov, inače direktor ruskog Centra za nauku i kulturu u Pragu. Vlasti Češke Republike su, potom, protjerale dvojicu ruskih diplomata među kojima je bio i Andrei Konchakov.

Djelovanja u Ukrajini

Zbog optužbi za izdaju, sredinom aprila ove godine ukrajinske vlasti uhapsile su generalmajora Sigurnosne službe Ukrajine Valerija Albertovicha Shaitanova. Bio je povezan sa ruskom obavještajnom službom FSB i godinama je ruskim špijunima ustupao informacije o tajnim operacijama svoje države. Sumnja se da je dao ključne informacije o Adamu Osmaevu, ukrajinskom borcu protiv ruskih separatista na istoku te države. Krajem oktobra 2019. godine, u blizini Kijeva, napadnut je automobil Adama Osmaeva. tada je ubijena njegova supruga Amina Okuyeva, dok je Osmaev teško ranjen. Dvije godine ranije, ovaj bračni par je bio meta neuspješnog atentata. Osmaeva su ruske vlasti sumnjičile za pripremu ubistva Vladimira Putina.

Prema dokumentaciji, jedan od bivših šefova ukrajinske obavještajne službe vođen je pod kodnim imenom Babyl i bio je povezan sa poručnikom ruskog FSB-a Igorom Egorovim. FSB-ov agent Egorov obećao je ukrajinskom oficiru Shaitanovu naknadu u iznosu od 200 hiljada dolara i ruski pasoš.